Ако детските градини бъдат отворени, то те няма да са в никакъв случай задължителни за посещение, това коментира просветният министър Красимир Вълчев за БНТ.
Колко още ще оцелеят частните детски градини затворени?
По думите му е още рано за този етап, но той ще се случи при задължителна дистанция на децата и дезинфекция, както и при ограничен брой на децата в групата. “Дори частично отваряне, дори да кажем, че децата ще бъдат до 10 в група – това означава многочасово ежедневно взаимодействие на деца в група.
Това може и да е само идея на този етап, но вероятно има резон за развитието й.
Когато детските градини отворят врати отново, за всяка група там, където е възможно, се обмисля да има отделен вход. Така няма да има засичане между деца, учители и служители и няма да се смесват различните групи.
Борисов отказва да отвори детските градини, ето защо
Директорката на детска градина “Брезичка” обаче смята, че не е редно това да се случи преди 1 юни. Надява се на комплексни мерки, за да бъде максимално безопасно и за децата, и за училителите. Така и родителите ще бъдат спокойни.
А според Антонина Кенова от Национален инициативен комитет за качествена и иновативна образователна система коментира за БНТ темата със затворените детски градини: “Медицинската сестра вкъщи да остане да си гледа детето или да го води с нея в болницата, за да може да работи. Имам и други случаи самотни майки – при тях е въпрос на оцеляване. Майките искат да работят, не искат 375 лева, не искат нищо”.