Тереза има 40 години опит в детска градина, със специализация по детска психология. От година и половина се занимава с психологическо консултиране на деца и родители на възраст от 2 до 10 години. Има блог по тези теми – https://littlejody.wordpress.com
Обучила и наблюдавала над 700 деца в продължение на години. Магистър по Предучилищна педагогика; квалификация Детски учител със специализация „Музикален ръководител в детска градина“, ВПИ Благоевград, с Първи клас-квалификация (I ПКС), носител на Почетно отличие „Неофит Рилски“. Завършила следдипломна целева специализация по „Диагностика на психическото развитие“ и защитена Дипломна работа на тема: “Детето и мястото му в семейните отношения”. Съавтор на учебни помагала и методически разработки, както и 15 години системна и целенасочена работа по внедряване на ТРИЗ технологията в цялостния образователно-възпитателен процес в детската градина.
“Най-важното условие е децата да растат в психологически комфорт
Това означава учителите да създадат сигурна и подкрепяща среда за децата в групата. Те трябва да имат постоянно усещане за принадлежност, позитивни взаимоотношения с учителите и връстниците, и стимулираща учебна среда, която насърчава самостоятелността и изразяването на емоциите.
Фокусът на внимание на учителите трябва да бъде върху емоционалното и социалното развитие на децата.
Това включва насърчаване на позитивно взаимодействие, развитие на умения за саморегулация и подкрепа при изразяване и разбиране на емоциите. Тук се съдържа и отговорът ми на втория въпрос “Какво се промени оттогава?“:
В детските градини почти не се играят сюжетно ролеви игри, да не говорим за изискуемия обем и съдържание.
Без добре развита сюжетна ролева игра в предучилищна възраст, не можем да очаквам висока функционална интелигентност в бъдеще.
Все по-малко се играят подвижни игри
Намирам подготовката на съвременните учители във вузовете за доста по-слаба и повърхностна.
Кога е добре детето да се отдели от семейната среда – индивидуално ли е за всяко едно дете?
Да, това е индивидуално за всяко дете. Някои деца са готови за отделяне на по-ранна възраст, докато други може да се нуждаят от повече време. Важно е да се вземат предвид емоционалната зрялост и готовността на детето, както и сигналите, които то ни изпраща. Лично моето мнение е при възможност децата до 3 годишна възраст да се отглеждат у дома.
Какви са най-големите трудности при адаптацията?
Най-големите трудности при адаптацията са свързани с раздялата с родителите, новата социална среда и промяната в ежедневната рутина. Днес децата изпитват по-голяма тревожност и несигурност, което изисква търпение и позитивна подкрепа от страна на учителите и родителите. Много често зад етикетите „разглезено“, „лигаво“, „не знае какво иска“, дете се крие най-обикновения, но „здраво стиснал за гърлото детето“ страх от изоставяне.
Съвети от кога да започнем подготовката на детето за яслата или градината?
Подготовката за яслата или градината може да започне няколко месеца преди постъпването. Това може да включва посещения на детската градина, разговори за това какво да очакват децата и насърчаване на тяхната самостоятелност в редица дейности у дома.
Важно е да се създаде позитивна нагласа и увереност в детето, че отива на място, което ще бъде много по-интересно от вкъщи
Преди години много детски градини в страната работеха по американската програма „Стъпка по стъпка“. Аз имах удоволствието да работя като фамилен мениджър в детската градина в Благоевград. Честите срещи на фамилния мениджър с родителите и децата значително облекчи и съкрати адаптационния период на 3-годишните.
Какво бихте променили в образователната система, ако можехте?
За съжаление не образователната система е „прътът в колелата“, но от особена важност е едно условие, което създава основните трудности в детска възраст – и то е липсата на елементарна подготовка на родителите в сферата на възпитанието и социализацията на малките деца.