Трагедии, причинени от преобръщане на мебели, продължават да пълнят новинарските блокове в чужбина през годините, най-вече в САЩ. Мебелните компании оттеглиха близо 1 милион скринове по тази причина само за последната година. А в началото на август близо 20 000 от скриновете с четири чекмеджета, продадени от Kmart, бяха изтеглени от производителя заради възможност от лесно преобръщане.
Все пак няма задължителен общ стандарт за безопасност, регулиращ стабилността на скрина – само доброволен от потребителя, за който се твърди, че не е достатъчен, за да защити децата. Той може да е определено прекрепване към стената чрез различни способи.
В Америка дори има Закон за спиране на преобръщането на нестабилните, рискови скринове за деца (STURDY), който ще изисква от Комисията за безопасност на потребителските продукти да създаде задължителен, а не доброволен стандарт в рамките на една година от приемането му. Този законопроект има подкрепата на родители, педиатри, защитници на безопасността и дори големи компании в мебелната индустрия.
Той ще гарантира, че мебелите, които се предлагат на пазара, са били тествани съгласно строги протоколи за безопасност и новите мебели са безопасни за нашите деца. Счита се обаче, че мебелите като скринове и шкафове, чиято тежест при отваряне на чекмедже измества центъра на тежестта напред и става нестабилен, не трябва да присъства в детската стая, ако е над 20 килограма, защото са изключително тежки и опасни за децата.
Цели 8 деца загубиха живота си от ракли и скринове от линията MALM на Ikea през 2017 г. заради лесно преобръщане
Тогава Икеа изтегли милиони от своите модели по цял свят, но твърде късно.
Серията MALM НА IKEA
Според проучване 96% от американците смятат, че ако купят скрин за над 65 долара, то той ще бъде безопасен за дома и децата им. Но това не е така и коства животи. Родители като Кимбърли Амато, чиято 3-годишна дъщеря бе убита през 2004 г., когато скрин в спалнята й се е преобърнал, лобират за по-строги правила за безопасност на скринове и други мебели от повече от десетилетие.
От 2000 до 2018 г. най-малко 210 души, от тях предимно деца, са загинали в резултат на преобърнали се мебели, а десетки хиляди са били ранени през последните години.