“10 000 деца със СОП и с увреждания са извън образователната система”, гласи анализ на омбудсмана
Всяка година в България се увеличава броят на децата със специални образователни потребности, отчитат от просветното министерство. Става дума за ученици със затруднения в обучението и дефицити в развитието. Много от тези деца остават без подкрепа, заради липсата на ресурсни учители и финансова помощ от държавата, споделят НОВА ТВ в свой репортаж.
Децата със специални образователни потребности се увеличават и през настоящата учебна година са над 27 хиляди. Липсата на квалифицирани специалисти продължава да е основен проблем. За цялата страна те са малко над 5500 – като са съсредоточени най-вече в големите градове. Така хиляди деца със СОП не успяват да завършат задължителното обучение до 16-годишна възраст, показва анализ на администрацията на националния омбудсман Диана Ковачева. Причината – малко от тях имат възможността за допълнителна подкрепа от помощници на учителя, заради липса на финансови средства.

Всяка седмица Силвия и синът ѝ Калоян идват в ресурсния център в столицата, където детето с диагноза аутизъм посещава сензорна терапия. „Той започна да играе с децата около него, а преди се притесняваше. Започна да става по-общителен. Преди не искаше да говори, сега започна да се отпуска да говори”, каза тя.
В ресурсния център в София обаче вече не успяват да поемат нуждите на всички деца като Калоян. Част от тях остават без безплатна подкрепа извън училище. Според директора на Центъра решението е в нови кадри и разширяване на материалната база.
„Да се приоритизира научното направление „Педагогика”, да има повече студенти с такава насоченост. Специално в София имаме стажантска програма – вече няколко години привличаме студенти, които са 3 и 4 курс да работят при нас на непълен работен ден и след това една част от тях остават на постоянна работа”, каза Калоян Дамянов.
Анализ на омбудсмана показва, че 10 000 деца със СОП и с увреждания са извън образователната система, 70% от детските градини и училищата нямат изградена достъпна среда, учителите са неподготвени за работа със специални деца в обща класна стая.
Специалистите призовават за спешни мерки, за да се подобри средата и тези деца да намерят подкрепа.
„Да бъдат създадени пространства в училищата и в детските градини, в които тези деца да влизат. Да бъдат адаптирани помагала, учебници за нуждите на тези деца, те да имат повече часове в училище, за да могат действително да бъдат част от образователната система”, призова и националният омбудсман Диана Ковачева.
Стъпка към промяна вече е направена, заяви образователният министър. От догодина бюджетът за приобщаващо образование е увеличен със 7%, а целта – разкриване на повече работни места за психолози и логопеди.
„През последните години голяма част от училищата се ориентират към формиране на свои ресурсни екипи в самото училище, които да работят с децата със СОП. Но все още съществуват и такива, които ползват специалистите от регионалните центрове. Може би през следващата година една от основните задачи във все повече училища да се разкриват места за такъв тип специалисти”, каза Галин Цоков.