Управляващите предлагат лекарствата за лечение на остри вирусни инфекции и антибиотици за деца от 0 до 7 години да са безплатни. Това обяви проф. Костадин Ангелов на брифинг в парламента. Средствата ще бъдат осигурени от бюджета на НЗОК.
“Взехме решение днес на бюджетна комисия да подкрепим предложение за безплатни лекарства на децата от 0 до 7-годишна възраст – тези лекарства, които се използват за лечение на остри вирусни инфекции и антибиотиците“, обясни Костадин Ангелов от ГЕРБ, председател на Съвета за съвместно управление пред медиите в парламента. “Съгласно разчетите, за изразходваните средства за същите лекарства при същата възрастова група за миналата година, необходимите средствата ще са
малко над 20 млн. лв. Парите ще бъдат взети от бюджета на Националната здравноосигурителна каса”, обясни той.
През 2024 г. родителите в България са инвестирали над един милиард лева в детското здравеопазване. Това се посочва в доклад, изготвен от Тръст за социална алтернатива и мрежа от застъпнически организации. В доклада са обобщени данни от Евростат, Националния статистически институт и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), както и от специално проведено социологическо изследване за цената на детските лекарства.
Документът е изпратен до Министерството на финансите, до Министерството на здравеопазването, до НЗОК, до всички парламентарни групи на Народното събрание, до парламентарните комисии по здравеопазване и по бюджет и финанси. НЗОК е заплатила през 2024 г. над 126 млн. лв. за болнично лечение на деца, като близо 30 млн. лв. са заплатени за децата на възраст от една до три години, и над 20 млн. лв. – за децата под едногодишна възраст, се допълва в доклада.
Половината от родителите се затрудняват да покрият разходите за лекарства на децата си, а 14,4% от родителите са „силно затруднени” заради тези разходи.
Средният годишен разход за осигуряване на медикаменти за деца е 562,32 лв. за едно дете, показва още докладът. Невъзможността родителите да осигурят лекарства за децата си създава затруднен достъп до качествена и достатъчна медицинска помощ и създава сериозни здравни неравенства сред децата.
Затрудненият достъп до лекарства влияе негативно върху здравето на децата, води до отлагане на посещението при лекар, до усложнения и хронифициране на заболяванията. Несвоевременното и недостатъчно лечение претоварва системата за спешна медицинска помощ, увеличава броя на детски хоспитализации като по този начин се разходва ценен ресурс на здравната ни система за лечение на предотвратими състояния.
В доклада мрежа от организации обосноват спешната необходимост от реформи в областта на лекарствената политика спрямо децата и техните родители.
Ако НЗОК инвестира в безплатни медикаменти за лечение на остри вирусни инфекции и за антибиотици за всички деца до 18 г., сумата ще възлиза на 17,7 млн. лв. на година, което е 14% от разходите, които в момента НЗОК има за детски хоспитализации, се допълва в доклада.