„Вероятно всеки професионалист, работещ с деца има своя идея в главата си за това какво представлява идеалната детска градина. За мен идеалната детска градина би била по-зелена. С повече усмихнати хора, специалисти, които да подкрепят децата”, коментира в предаването „Социална мрежа” по NOVA NEWS Директорът на 117 ДГ „Надежда” Мария Врачева.
По нейни думи за качествено и оптимално образование един възрастен трябва да се грижи за три деца на възраст до 3 години, и по един човек за 5-6 деца на възраст между 4 и 6 години. „При детските учители този недостиг не се усеща. Има много професионално подготвени учители”, добави още Врачева.
Според нея децата учат чрез игра, затова основният метод на образование трябва да бъде такъв. „Децата са откриватели на света и учителят трябва да е съпътстващият откривател”, смята Врачева.
„Учебните помагала в предучилищното образование „убиват” креативността на учителя”, посочи ще директорът на детска градина.
Как „Детската къща“ във Варна променя ранното детско развитие

„Трябва да преосмислим цялостно парадигмата, че всъщност ученето не е това, което аз казвам на детето, това което то е чуло или това, което то ще направи. Ученето е конструктивен процес. Това знаем от науката. Така че то се случва в самото дете. Променяме себе си на първо място, променяме начина по който говорим, начина по който детето ще се чувства видяно и чуто. Това може да се прави и с най-малките деца в яслена възраст”, споделя Нора.
„Да бъдат свободни да откриват, да могат да търсят себе си, да могат да учат. Защото те всъщност учат сами с помощта на средата, с помощта на възрастния, който ги съпътства, да имат свободата да го правят. Да не бъдат поставяни в рамки, които възрастния налага, а по-скоро да могат да открият те своят път”, казва учителят в „Детската къща” във Варна Михаела Ангелова.
А една от основните роли на учителите е да бъдат изключително внимателни. „Много деликатни, защото всяка дума, всеки израз на тялото, който ние възрастните имаме, децата го забелязват и го тълкуват. Така че мисля, че трябва винаги да сме много внимателни, много приемащи и много нежни с децата”, добавя тя.

„Това изисква много добра психологическа подготовка и много високо ниво на рефлексивност, за да можеш винаги да гледаш към себе си и да бъдеш критичен и не на последно място, да можем да разговаряме с родителите, защото те са ни най-важният партньор”, смята Нора.
А привличането на родителите в този процес, не винаги е лесна задача. „Понякога родителят иска просто да остави детето, защото ежедневието му е много натоварено. Нашата роля е да направим това участие възможно, както и развитието на детето. Другото са общи срещи. Нещо, което правим от миналата година, един родителски съвет, в който сме включили тези родители, които искат да участват ”, казва специалистът.