Инвитро процедури
Инвитро в България – успешни са само 28% от процедурите. Въпреки това, ниският процент поставя страната до успешните европейски практики, посочва доклад на Сметната палата.
Тя извърши одит на дейността на Центъра за асистирана репродукция за периода от 1 януари 2014 г. до 30 юни 2016 г.
Коефициентът на общата раждаемост през 2015 г. е 9,2% и е по-малък от този на ЕС
Припомняме, че през май държавата прие безлимитно финансиране на необходимия брой инвитро процедури.
Центърът за асистирана репродукция осъществява организационно и финансово подпомагане на гражданите за извършване на дейности по асистирана репродукция в лечебни заведения в България.
От 1 януари 2014 г. до 30 юни 2016 г. финансираните и извършени инвитро процедури са общо 7598 за 29 млн. лв. От тях са родени само 2171 деца.
Недостигът на финансов ресурс води до удължаване на периода от подаване на заявлението до получаване на заповед за финансиране и достига до 11 месеца през 2016 г. В резултат на забавянето се намалява ефективността на дейността поради намаляване на вероятността за успех.
През 2015 г. издадените заповеди за финансиране са с 364 повече от тези през 2014 г.
Изводите от одита показват, че в Центъра за асистирана репродукция няма разработен и установен ефективен механизъм за проследяване на резултата от извършените процедури по асистирана репродукция.
Държавата получи 3,20 за грижите си към децата
Финансирането на дейностите за тях се извършва въз основа на договори между директора на Центъра за асистирана репродукция и лечебните заведения, като е допуснато договаряне с лечебни заведения, които не отговарят на регламентираните критерии за успеваемост.
Сериозен проблем е, че към фактурата за окончателно плащане на дадена процедура, лечебните заведения не прилагат цялата медицинска документация, а само епикриза и протокол.