Пластмасовите чаши отдавна вече не са вариант за детската градина. Причините са няколко – големият отпадък, който достига до 26 милиона тона само за Европа всяка година, по-скъпият бюджет за еднократни пластмасови чаши, който варира до около 2000 лв.
А един от най-големите проблеми е, че с прием на вода или други напитки от пластмасова чаша или бутилка, поглъщаме миниатюрни пластмасови частици, в най-честите случаи пропилен и найлон.
Искате да защитите децата си? Ето какво ни споделят от NaturalLeaf за пшеничните прибори и какво да вземем предвид при избора на бутилка или кутия за храна за детската градина:
Прибори с пшенична слама – по-здравословната алтернатива на пластмасата
Едни от иновативните продукти на световния пазар, които вече си проправиха път и в България, са съдовете, изработени от материал с пшенична слама.

Как се произвежда и какво представлява?
Посудата се изработва основно от пшеничена слама, като при пресоването й се отделят в пъти по-малко химикали и енергия, от обработката на конвенционалната пластмаса.
Пшеничното стъбло се третира от земеделците като био отпадък, останал след прибирането на житни зърна. Иновативната разработка, за разлика от конвенционалата пластмаса, е разградима и рециклируема, което спестява на околната среда тонове замърсяване.

Идеята за приборите от пшеница хрумнала случайно на Йержи Висоцки – земеделец и мелничар. Всеки път, когато смила пшеница, му остават солидно количество пшенични трици. Един ден решил да ги смеси с вода и станала хомогенна смес, която след като се нагрее и пресова, се формира много здрав материал, който използвал за направата на чиния.
Лесно използваеми в ежедневието, леки, издържливи
Приборите са могат да се използват в микровълнови печки, миялни и фризери. Издържливи са на температурни от -20 до 120 градуса. Това ги прави устойчиви във времето и перфектни за обяда на малчугана. В кутиите за обяд на NaturalLeaf са предвидени и прибори –лъжица и вилица, а различните модели кутийки имат различни вариации на отделенията и разпределението. Ако се наложи да вземете обяд на малчугана за вкъщи, имате по-удобна алтернатива на бурканите или пластмасовите съдове.

Не съдържат глутен и опасни химикали
Приборите от пшеница, са хипоалергенни и не съдържат глутен. Причината е, че за изработката им се използват не зърната, в които има протеин, глутен и алергени, а стеблата. В тях липсва и Бисфенол А, промишлен химикал, широко използван при производството на пластмасови изделия, като детски бутилки, играчки, опаковки за храна.
Еднократни сламки? Забрави за това

Представи си колко милиарда броя сламки се използват днес в света? Веднага след като си изпием питието, те отиват в боклука. А защо не помислиш да ползваш многократна сламка, която можеш да закачиш като ключодържател?
С настъпването на новата учебна година ще погледнем какво е менюто в детската градина