Децата от пловдивската IV “А” група “Пчеличката Мая” в ДГ “Чучулига”, водени от своите учители Пламена Цекова и Нели Христоскова, посетиха Африка. Няма шега! Чрез различни дейности, игри и приключения, те се запознаха с културата, историята и природата на този вълнуващ континент, като демонстрираха своето любопитство и знания.
Една от първоначалните дейности била организирането на музикална работилница, на която децата имали възможността да се запознаят с традиционни африкански ритми и танци. Под ръководството на учителите си, малките ученици се научиха да свирят на музикални инструменти типични за Африка, като бубни, маракаси и други ударни инструменти. А също така и да изпълняват танци, които отразяват културата и духа на континента. Работилниците не само че разнообразили ежедневието на децата, но и стимулирали тяхното творческо мислене и въображение.
Друга значима част от тематичната седмица било посещението на Палеонтологичния музей “Димитър Ковачев” в Асеновград, филиал на Националния природонаучен музей при БАН. Там малките изследователи не само научили интересни факти за древната фауна на Африка, но и се сблъскаха на живо с изложени скелети на животни и други палеонтологични находки.
Децата имаха възможността да присъстват на представянето на интерактивна приказка, която ги потопила в духа на Африка и им разказала за разнообразието на животинския свят на континента. През това пътуване те игралиразлични образователни игри, в които демонстрирали своите натрупани знания за Африка, нейното природно богатство и история. Игри с различни загадки, въпроси и задачи помогнаха на децата да се почувстват като истински палеонтолози и изследователи.
В края на седмицата, дечицата от IV “А” група “Пчеличката Мая” представили своето творчество пред учители, родители и приятели. Изложбата била пълна с проекти, рисунки и картини, вдъхновени от наученото през цялото приключение.
„Всеки проект беше истинско произведение на изкуството“, споделя Пламена Цекова, педагог на групата. Рисунките изобразявали африкански пейзажи, животни и хора, а проектите обхващали разнообразни теми – от традиционни африкански обичаи до природните чудеса на континента. Изложбата ще краси залите на музея до края на годината и със сигурност заслужава вниманието на посетителите.
Седмицата на Африка в IV “А” група “Пчеличката Мая” била не само образователно, но и вдъхновяващо преживяване за всички участници. Чрез различните активности децата разширили своите знания за Африка, но и създадоха трайни спомени от едно незабравимо пътешествие в духа на приключенията и откритията.
Всичко това станало възможно благодарение на усърдната работа на учителите и активното участие на децата. С увереност можем да кажем, че малките изследователи от “Пчеличката Мая” вече имат ново обогатено разбиране за света и ще бъдат едни достойно граждани на СВЕТА.