Как да се справим с емоционалната страна на тръгването на детска градина?

Тръгването на детето на ясла или детска градина е емоционален и труден период както за детето, така и за неговите родителите.

Ежедневието се променя напълно и това се отразява на семейната динамика. Родителите се стремят да подготвят детето си за този нов етап от живота му, но същевременно и напрежението у самите тях нараства с наближаването на Деня.

За промените в семейството, трудностите и как могат да се подготвят и родителите към новото ежедневие, ни разказва семейният и брачен консултант, и специален педагог Полина Даскалова-Петкова. Полина консултира индивидуални клиенти, двойки и семейства, както и родители на деца със специални потребности (СОП). Организира и Групи за подкрепа и взаимопомощ за родители на деца със СОП

В своя сайт daskalova.bg и фейсбук страница Различните умове, споделя статии и видеа на теми партньорски взаимоотношения, детско развитие, родителство и др. 

Детската градина – Голямата стъпка за малкия човек

Започването на ясла или детска градина е голяма стъпка за детето и за неговите родителите. Ако 1, 2 или дори 3 години детето е било всеки ден и по цял ден с родителите си, то няма как тръгването на градина да не бъде истинско предизвикателство. 

По време на майчинството майката знае във всеки един момент какво се случва с детето ѝ – какво прави, с какво се храни, кога и колко спи, с кого играе или не играе, в какво настроение е, как да бъде успокоено и т.н. Колкото и изморително понякога да е майчинството, да знаеш какво се случва с детето ти във всеки един момент, дава усещане за контрол и увереност, че всичко е наред.

Емоционална адаптация на родителите

Тръгването на детето на детска градина е голяма стъпка, придружена с много и силни емоции! Децата растат много бързо! Колкото и време да се подготвяме за това събитие и да си го представяме, когато Денят настъпи, емоциите сякаш изригват както у детето, така и у родителите. До момента майката и бащата са прекарвали дните си изцяло с детето, знаели са всяка негова стъпка. Възможно е с тръгването на градина родителите да усетят загубата на онзи контрол, който споменахме по-горе. Докато детето е в градината, те нямат информация какво се случва с него.

Това поражда тревога

Предлагам една различна гледна точка, насочена към полезността на детското заведение. Детето започва да има свое ежедневие, отделно от родителите си. Това му дава възможност да изгражда самостоятелно взаимоотношения, както и умения за справяне. То започва да разчита повече на себе си. Доверието на родителите към уменията на детето е ключово за начина, по който те ще преминат през този период. Да имаме вяра в детето си и сякаш да му “позволим” да се справи само̀, е мислене, което ще бъде полезно родителите да възприемат и то да ги води през първите дни на адаптация. Спокойствието и доверието, които имате в способностите на вашето дете, ще бъдат усетени и от него. Дете, което знае, че мама и татко вярват в него, вярва повече в себе си!

Промени в ежедневието и разпределяне на отговорностите

Ако до момента майката е била тази, която основно полага грижи за детето, а бащата ходи на работа, то със започването на градина, това ежедневие се променя. Вероятно и майката ще започне работа. Промяната настъпва буквално за дни, едновременно с притесненията около това как детето ще се адаптира в градината. В този случай е добре партньорите да разпределят задълженията, свързани с грижа за домакинството, воденето и взимане на детето от градина, грижи, когато то е болно. Нека това се случи в открит разговор и ясно да се разпределят отговорностите, така, че да не се получават недоразумения, поради нечии неосъществени очаквания.

Адаптация на партньорските отношения

Всеки ще има своите лични професионални и други задачи, и едновременно ще бъде част от екип (родителски и партньорски)

Промените засягат и партньорските отношения. Освен необходимото разпределение на задачите около домакинството и грижа за детето, партньорите се намират в нова ситуация, особено тогава, когато и двамата работят от дома. Настъпват трудности около организацията на работния процес при всеки един, семейни задачи, както и намиране на споделено време заедно, когато и двамата имат своите професионални ангажименти. Отново е необходим открит разговор, в който и партньорите да подходят с уважение към потребностите на другия. Нека бъде ясно, че промяна в семейната динамика има и е необходима известна гъвкавост и адаптация към това ново ежедневие.

Екипността ще бъде успешна тогава, когато всеки има яснота за своите отговорности и доверие в своя партньор.  

Нагласа на родителите към детската градина

Детската градина е социална общност, в която децата са сред връстници. Наред с новите знания, които ще придобият, децата се учат на самостоятелност в ежедневни умения (хранене, хигиена, преобличане), също и на общуване и поведение в общество. Колкото и от една страна плашеща за родителя да е мисълта, че при възникнал проблем, те не са до детето си, за да го защитят или подкрепят, всъщност умения като да отстоява себе си, да прави компромис, да подкрепи връстник, да изгради приятелство, да спазва правилата на общността, в която се намира, са умения, които ще му бъдат необходими през целия живот, във всяка друга социална среда, в която то ще попадне. 

Доверието към учителите и помощния персонал от страна на родителите е от изключително значение както за адаптацията на детето, така и на самите родителите. Съветвам родителите да подходят с уважение и доверие към персонала. Нека комуникацията бъде позитивна и открита. При възникнали колебания или въпроси, свързани с градинския живот, грижите или развитието на детето, нека учителите са първите хора, към които се обръщате. 

Родителите са най-сигурните възрастни за едно дете. Ако то усети вашето доверие към учителите, то също ще бъде спокойно с тях. 

Постъпването на детето в ясла или детска градина е един от най-емоционалните моменти за едно дете, но и за неговите родители. Това е голяма стъпка, която прави голяма промяна в динамиката на семейството. Необходима е известна гъвкавост, както и време, за да се сформира новото ежедневие. Ще се разпределят отговорностите и всеки ще знае своята роля, и  тогава ще се почувства удобно в новата семейна ситуация.

detskitegradini.com
Зад екипа на Детските градини стоят няколко много вдъхновени хора, които искат да направят деня ви по-информиран, по-весел, по-добър. -Контакт: info@detskitegradini.com