Защо, когато детето боледува често, трябва да насочим вниманието си към интестиналното му здраве (чревно здраве)?
Два дни на градина, две седмици сополи и кашлица у дома? – Познато ли ви е това?
За съжаление не сте единствените родители, изправено пред предизвикателството на борбата със сякаш неспирните грипове, вируси и настинки! За щастие има светлина в тунела, стига да запалим една важна лампичка, а именно познанието ни за основата на детския имунитет. А тя се крие именно в червата.
Още древният лечител и баща на медицината Хипократ го е казал: “Болестите започват от червата”. Съвременната медицина напоследък отделя много време да изучава връзката между здравето и състоянието на чревния микробиом и благодарение на тези проучвания вече знаем, че отслабеният имунитет се дължи в голяма степен на дисбактериоза.
Накратко, Чревният микробиом е съвкупност от генетичната информация на всички микроорганизми, населяващи червата.
Те биват полезни и потенциално патогенни, но при нормални условия са в такова числено и видово равновесие, че живеят и функционират без да създават грижи на гостоприемника – нас, хората. Даже напротив! Живеем в съвършена симбиоза с милиардите микроорганизми в нашия интестинален тракт, а те подпомагат телата ни за редица жизнено важни функции, сред които храносмилане, контрола на някои хормони, синтеза и абсорбцията на някои витамини и не на последно място – ефективността на нашата имунна система. Но има редица фактори, които могат много лесно и бързо да нарушат тази хармония и да предизвикат дисбактериоза. Най-добрият пример за това е приемът на антибиотици или други медикаменти, непълноценното хранене, консумацията на еднообразна, особено високорафинирана и преработена храна, приемът на захар, липсата на фибри в диетата, дори хроничното недоспиване и стресът. Всичко това са сред факторите, които могат да нарушат нашето интестинално здраве, а оттам да компрометират нашия или детския имунитет.
Децата придобиват своя микробиом в процеса на естествено раждане, минавайки през родовите канали на майката, при контакта с нейната кожа, по време на кърмене, при хранене, при контакт с околната среда и т.н.
Видовото разнообразие и числеността на микроорганизмите в детските черва се променят месец след месец, като същевременно влияят и върху развитието на имунната система, но и не само. Чревната микробиота участва в множество метаболитни процеси в тялото, като например синтез на витамин К и биотин, в абсорбцията на хранителните вещества, осигурява бариерна функция като пречи на потенциално опасните микроорагнизми да преминат от червата в кръвта и освен това произвежда важни съединения и сигнали, които осигуряват правилното функциониране на имунната система. Следователно
Дисбактериозата може да се отрази крайно негативно върху степента, в която детският организъм усвоява хранителните вещества и се бори с инфекциите
Какво може да доведе до дисбактериоза:
- Прием на антибиотици и някои медикаменти;
- Небалансирано хранене, в което липсват богати на фибри храни (пресни плодове и зеленчуци, варива, ядки), а междувременно присъстват много животински и преработени храни;
- Прекомерен прием на захар и захарни изделия (сладкиши, бонбони, подсладени напитки);
- Лоша хигиена на съня – късно лягане, неспокоен сън, недостатъчно количество сън в рамките на денонощието;
- Намалена двигателна активност
- Прекомерен стрес в ежедневието.
Какви са симптомите, които подсказват за наличие на дисбиоза:
- Хроничен запек;
- Често повтаряща се диария;
- Подуване на корема;
- Газове;
- Болки в корема;
- Лош дъх;
- Загуба или покачване на телесното тегло;
- Кожни екземи и проблеми като атопичен дерматит, розацея и др.;
- Раздразнителност;
- Тревожност, депресия;
- Дефицит на вниманието;
- Липса на енергия и др.
Какви са първите стъпки, които трябва да предприемем, за да премахнем тези симптоми и най-вече, за да преодолеем дисбиозата и да възстановим ефективността на имунната система?
Най-важното е да се ревизира диетата на детето. Да се увеличи дневният прием на фибри от сурови плодове и зеленчуци, варива, цели зърна, семена и ядки.
Те именно са източниците на неразтворими фибри, които служат за храна на полезните бактерии в червата. Ако не им предоставяме ежедневно такава храна, те няма как да се развиват нормално и превес вземат патогенните бактерии.
Втората стъпка е ограничаване приема на всякакви сладкарски изделия и напитки, пакетирани снаксове, рафинирани храни като бяло брашно, бял ориз и др. Намаляване приема на животински продукти за сметка на растителните храни, тъй като първите не съдържат фибри.
Третата стъпка е увеличаване приема на ферментирали храни, естествено съдържащи полезни пробиотични бактерии: кисело мляко, кефир, комбуча, туршии, кисело зеле и др.
Когато са на лице хранителни дефицити, прибягваме към прием на хранителни добавки под формата на витамини и минерали за попълване на тези дефицити. Същото важи и при дисбактериозата, но тук на помощ ни идват пробиотичните добавки, а най-добрият вариант са пробиотичните функционални храни. Това са хранителни добавки под формата на прах, които се добавят към напитки или храна, за да я обогатят с полезни бактериални щамове и по този начин да бъдат по-лесно усвоени от организма, особено при малки деца.
Пример в това отношение е VitaYana ProBioTic – революционна пробиотична хранителна добавка, създадена да отговори на нуждите на цялото семейство, дори при алергии, непоносимост към хистамин, чувствителност към оксалат, както и при хронични възпалителни заболявания като Синдром на раздразненото черво, тъй като не съдържа стрептококус термофилус или други щамове, продуциращи хистамин и свързани с дразнене, нито пък дрожди, почвени бактерии и пълнители като инулин и малтодекстрин.
Създадена е от Яна Данаилова, магистър физиолог, диетолог-хранителен терапевт и специалисти от българската компания за пробитоци ПроЛакт, с цел да предложи на родителите нещо едновременно ефективно, но и изчистено откъм състав. Съдържа прецизно подбран комплекс от естествено срещащи се в чревния микробиом пробиотични щамове на Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium breve, Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium lactis, Bifidobacterium longum, Lactobacillus gasseri, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus salivarius, всяка от които притежава важна роля за имунитета, храносмилането и дори за здравето на устната кухина.
Същевременно НЕ съдържа пълнители, инилун, ГМО, глутен, холестерол, оцветители, консерванти, казеин, лактоза, яйца, риба, миди, глутен, фъстъци, дървесни ядки, мая, царевица, соя или други основни алергени.
Едно от нещата, които отличават продукта от останалите пробиотици на пазара е технологията NextGen Microencapsulation, която обгръща бактериите в защитна обвивка от протеини и мукополизахариди, гарантираща тяхната преживяемост на стайна температура и преминаването им през ниското pH на стомаха, за да могат да достигнат дебелото черво, където да се заселят и развият, възстановявайки баланса.
VitaYana ProBioTic е подходяща за цялото семейство, не само за деца (12+ месеца), като предназначението й е да се превърне в естествена добавка към дневното разнообразно и балансирано меню на всеки член от семейството, така че да подкрепя неговото имунно и храносмилателно здраве. Може да се добавя в смути, фрешове, зърнени каши (студени), сурови десерти, супи и др.
За финал ще обобщим стъпките за подобряване на детското чревно здраве и оттам подкрепа на имунитета:
- Консумация на всяко хранене на сурови плодове или зеленчуци
- Ежедневен прием на варива, цели семена, ядки
- Силно ограничен прием на преработени и рафинирани храни, захар, десерти, подсладени напитки
- Прием на храни, съдържащи пробиотични щамове
- Прием на пробиотична хранителна добавка, съобразена с персоналните нужди на детето
Когато чревното здраве бъде подкрепено и балансирано, освен имунитетът, се подобрява и здравето на всички системи, органи и функции в организма, подобрява се състоянието на кожата, оптимизира се телесното тегло, дори се подобрява настроението не само на детето, но и на нас родителите!