16 милиона деца на възраст под 1 година живеят в тежко замърсени райони
УНИЦЕФ съобщи, че в Азия повече от 16 милиона деца на възраст под 1 година живеят в райони с тежко замърсяване – и то поне шест пъти над безопасните нива.
Индия оглави списъка на страните с бебета в риск, следвана от Китай
Замърсяването на въздуха е свързано с астма, бронхит и други дългосрочни респираторни заболявания. Но все по-голям брой научни изследвания сочат потенциален нов риск, който замърсяването на въздуха създава за живота и бъдещето на децата – въздействието им върху развиващия се мозък.
Докладът на организацията подчертава връзките между замърсяването и фактори, включително коефициент на интелигентност, памет и поведенчески проблеми
И тъй като светът все повече и повече се урбанизира, без адекватни мерки за защита и намаляване на замърсяването, повече деца ще бъдат изложени на риск в следващите години.
Ултра фините частици в атмосферата могат да увредят кръвно-мозъчната бариера – деликатната мембрана, която предпазва мозъка от токсични вещества. Увреждането й е свързано с болестта на Алцхаймер и на Паркинсон при възрастните хора.
УНИЦЕФ припомня и нарастващия риск от фини частици от железни руди, който все повече се среща в градското замърсяване. Наночастиците, които лесно влизат в кръвообращението, са много опасни за мозъка поради техния магнитен заряд и също са свързани с дегенеративни заболявания.
Авторът на доклада “Опасност във въздуха” Никълъс Рийс заяви пред медиите, че токсичното замърсяване “влияе върху образователното развитие на децата, техните спомени, езиковите и двигателните умения”.
Индийската столица затвори училищата си в началото на ноември, след като лекарите обявиха извънредно положение за общественото здраве, но бързо ги отвори отново, предизвиквайки гняв сред родителите. В Китай, където замърсяването на въздуха намали продължителността на живота в индустриалния север с три години, правителството наложи на производителите да ограничат производството, за да се справят със смога, съперничещ на този в Индия.
УНИЦЕФ призова също за по-широко използване на маски и системи за филтриране на въздуха.