Продължават протестите за липсата на места в детските ясли и градини, категорични са организаторите на “Граждански протест против липсата на общински детски ясли и градини”, които показаха недоволството си пред Столична община на 1-ви юни. Следващият протест е планиран да е пред Министерски съвет.
Ето как премина протестът и какви са исканията им
Според зам.-кмета Тодор Чобанов Столична община получила подкрепа от държавата за изграждането на нови детски градини – 15 млн. за 7 обекта.
С тази помощ очакват до края на годината програмата да достигне общо 19 обекта в строеж, но реално в разписаните пари има думата и “училища”, това размива изцяло планираните суми да се използват по предназначение.
Според Ива Йосифова, част от инициативата за протеста, в разговор с Чобанов по БТВ радио, той дал примери с държави от Европа, където също не е постигнат голям „обхват“ на децата в яслена и градинска възраст.
“Да, ние знаем, че има държави, в които въобще не се субсидират яслите. Но НЯМА държава, която да субсидира само ПОЛОВИНАТА деца, а останалите – нямат „късмет“. Няма държава, в която общите данъци да се разпределят само за „печелившите“ деца, а останалите – при равни други условия – остават вън”.
Фандъкова се загрижи за проблема само след гласност
Идеята за ваучерите за неприетите деца остава неподкрепена от общината за момента, тъй като частните детски ясли нямат свободни места и нямали капацитет, затова ваучерите нямали смисъл, въпреки че те работят в редица държави в ЕС.
Вместо да реши веднъж завинаги проблема с недостига в детските ясли и градини, със субсидии за неприетите от общината, премиерът Бойко Борисов отпусна пари, които няма да са достатъчни.