Какво всъщност представлява позитивното родителство? Какви методи са свързани с него? Каква е философията му? Предпоставка ли е за едно успешно родителство? Подходящо ли е за мен и моето семейство?
За да можем да се придържаме към определен модел родителство на първо време трябва да може да го разберем, за да се превърне като естествена част от вашето ежедневие. А позитивното родителство и неговата методика може да се използва с лекота, веднъж щом вникнете в него.
Корените на позитивното родителство произтичат от работата на австрийския психолог Алфред Адлер през 1900-те години.
Той е вярвал, че децата имат истинска нужда да се чувстват свързани с хората около тях. Когато са в отзивчива и насърчаваща среда, те процъфтяват и е по-малко вероятно да проявяват ‘лошо поведение’.
Често нашата естествена позиция като родители е да се фокусираме над грешките и да критикуваме, какво не правим правилно. Но преместването на фокуса върху техните силни страни и върху това, което те всъщност правят добре и върху което се стараят е основата на този стил на родителство.
Позитивните родителски подходи могат да варират леко, но основната мисъл е да се наблегне на положителните взаимодействия. Вие разпознавате, награждавате и засилвате положителното поведение и импулси. Вие се стремите да покажете съпричастност и да предложите любов и подкрепа. Вие също така създавате среда, която улеснява вашето дете да ви сътрудничи и да следва наставленията по-спокойно.
Може ли една игра на “туту” наистина да промени света?
Когато родителят насърчава положителните усилия на детето, неговата уникална личност, способностите, талантите и уменията му, това им помага да процъфтяват и самите те да искат да се развиват в тази посока.
Проучванията показват, че използването на положителни стратегии за родителство с бебета и малки деца:
- подобрява социално-емоционалното развитие и намалява разрушителното поведение, напр. проблеми с вниманието, хиперактивност, агресия, тръшкане, стрес при раздяла и външни проблеми
- повлиява положително когнитивните резултати при по-големи деца (18, 24 и 36 месеца)
- подобряват способността си да се справят със стресови ситуации;
- разбират емоциите и са по-емпатични към околните
Философията на позитивното родителство е проста: Фокусирайте се върху добрите черти и опитите за позитивно поведение като го окуражавате, а не върху проявените слаби черти, изблици и това, с което не се справят.
Основите на позитивното и успешно родителство могат да бъдат разделени в следните категории:
- Безусловна любов
- Търпение
- Съпричастност
- Разбиране
- Граници
- Пример
Има погрешно разбиране, че позитивното родителство не дисциплинира и не възпитава децата. Това съвсем не е така. Просто това се постига, чрез поставяне на ясни граници и най-вече чрез нашия личен пример. Родителят не е само най-добрият приятел на децата си, той е техният УВАЖАВАН водач и учител. Той е любящ, търпелив, справедлив, но и строг, когато се налага.
Игри в детската градина – от яслата до училище
Позитивната дисциплина е начин да преподавате и насочвате децата, като ги учите какво поведение е приемливо по начин, който е твърд, но все пак и нежен.
В позитивното родителство няма лоши деца, има само добро и лошо поведение.
То набляга на комуникацията на ясни родителски очаквания, сътрудничество между родител и дете, похвала и насърчаване за желаното поведение и избягване на тежки последици като физическо наказание.
Вече има и приложение на български език по позитивно родителство, което покрива неговите основи и предлага много реални примери и методи, които може да използвате веднага. Нарича се Ommm positive parenting и е налично както за Андроид, така и за iOS.